‘Hablemitoğlu suikastının azmettiricisi Fetullah Gülen’ tespiti

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu sorumlusu Başsavcıvekili Veysel Kaçmaz’ın koordinasyonunda yürütülen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin soruşturmada, iddianamenin yazım aşamasına geçildi.

Hablemitoğlu, Köstebek isimli kitabı ile Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ kamu kurumlarına sızdığına dikkat çekince FETÖ’nün hedefi oldu.

Savcılık bu tespit üzerine yoğunlaştı.

AA’nın haberine göre; savcılık örgüt mensubu bir polisin, “Hablemitoğlu’nun çağrı kayıt detaylarının GSM şirketlerinden istendiğine” dair yazışmasını delil sayarak zaman aşımına az bir süre kala dosyayı yeniden raftan indirdi.

Eski asker hakkında kırmızı bülten çıkarıldı

Soruşturmayı genişleten savcılık, o dönem Ukrayna’da bulunan şüpheli eski asker Nuri Gökhan Bozkır hakkında kırmızı bülten çıkardı.

MİT tarafından 27 Ocak’ta Türkiye’ye getirilen Bozkır, 8 Şubat’ta “suç örgütü üyeliği” ve “tasarlayarak öldürme” suçlarından tutuklandı.

9 kişi hakkında gözaltı kararı verildi

Şüphelinin beyanları doğrultusunda harekete geçen savcılık, 8 Haziran’da emekli Albay Levent Göktaş, emekli Binbaşı Fikret Emek, suikastın tetikçisi olduğu iddia edilen emekli yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu’nun aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında gözaltı kararı verdi.

Şüpheliler Emek, Mumcuoğlu, Kamil Metin ve Memiş Aytekin tutuklanırken, 4 şüpheli adli kontrolle serbest bırakıldı, adresinde bulunamayan Göktaş’ın ise firar ettiği belirlendi.

Fetullah Gülen, şüpheliler arasında

Soruşturma kapsamında tutuklanan bir diğer şüpheli ise daha önce “FETÖ üyeliği” ve “casusluk” suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı oldu.

İfadesinde suçlamaları kabul etmeyen Altaylı’nın, FETÖ’nün tepe yöneticisi ve Hablemitoğlu suikastının “azmettiricisi” Mustafa Özcan ile irtibatı belirlendi. Tespitlere göre Hablemitoğlu’nu öldüren “suç örgütü” ile FETÖ arasındaki bağlantıyı ise firari Göktaş sağladı.

Bu kapsamda Mustafa Özcan ile örgüt elebaşı Fetullah Gülen, “azmettirici” sıfatıyla suikast soruşturmasının şüphelileri arasında gösterildi.

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]