Güney Kore, 2030’a kadar limanlarına 6 Milyar dolar yatıracak!

6 milyar dolarlık yatırımın amacının limanları şehirlere daha iyi entegre etmek, limanları ve çevresindeki alanları canlandırmak için turizm, kültür ve ticaret için olanaklar yaratmak olduğu açıklandı.

Üçüncü Temel Liman Yeniden Geliştirme Planı, önümüzdeki on yıl içinde gerçekleştirilecek toplam 19 projeyi içeriyor.

Okyanuslar ve Balıkçılık Parkı Bakan Yardımcısı Jun-Young, “Uluslararası ticaretin merkezi olan limanlar, ulusal ve bölgesel ekonominin büyümesi için kilit bir altyapı olarak rol oynadı, ancak bazı liman tesislerin kentsel büyümenin önündeki engel olduğu doğru. Limanları şehre bağlı yeni bir üs haline getirmek ve denizi vatandaşlara geri vermek için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Yeniden geliştirmek üzere toplam 14 liman hedefleniyor. 19 proje ve 14 limanı içeren proje, denizcilik sektörünü desteklemek, şehir merkezini geliştirmek, yerel yaşamı ve turizmi geliştirmeye odaklanmak üzere üçe ayrılıyor.

Halen devam etmekte olan projeler arasında Busan Kuzey Limanı ve Incheon İç Limanı’nın yeniden geliştirilmesi ve 2021’de Gwangyang Limanı’nda büyük ölçekli bir LNG depolama tesisinin yapımı yer alıyor. 2022’de ayrıca Gwangyang’daki sanayi ve lojistik tesislerindeki kıtlığın da bu proje kapsamında çözülmesi bekleniyor.

Gunsan ve Ulsan da dahil olmak üzere diğer projeler balıkçı limanlarına odaklanacak. Bazı limanlarda denizcilik endüstrisinin büyümesini desteklemek için büyük ölçekli atık depolama alanları planlanırken, projelerin birçoğu da vatandaşların kültürel ve turizm talepleri doğrultusuda eski liman bölgelerinde şehir gelişimini ve kültürel hayatı iyileştirmeyi kapsayacak.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]