Gıda israfına karşı atıklar yem olarak kullanılacak

Gıda israfının önüne geçilmesi çalışmalar sürerken atıkların da değerlendirilmesi için çeşitli projeler işletiliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, yürüttüğü taslak çalışmayla gıda artıklarının yem olarak değerlendirilmesinin önünü açacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda artıklarının yem olarak değerlendirilmesi amacıyla gerekli olan mevzuat değişikliğine dönük taslak çalışmayı tamamlama aşamasına geldi. Bakanlık bu kapsamda iki ayrı yönetmelikte değişikliğe gidecek.

Gıda israfının önlenmesine yönelik olarak Meclis Dilekçe alt komisyonuna Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sunuma göre, gıda artıklarının yem olarak değerlendirilmesi konusunda yapılacak mevzuat değişikliği son şekli verildikten sonra, yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek. Yönetmeliğin ardından yapılacak alt mevzuat düzenlemesiyle de bu ürünlerin niteliği, nerede, ne şekilde toplanacağı, depolanacağı, işletmecilik ve denetiminin ne şekilde olacağına ilişkin ikinci bir düzenleme gerçekleştirilecek.

Artıklar ısıl işlem ile yeme dönüşecek
Gıda artıklarının hayvan yemine dönüştürülmesi konusunda atılacak adımların belirlenmesi konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde oluşturulan çalışma grubu ısıl işlem kullanılarak gıda artıklarının hayvan yemine dönüştürülmesinin en uygun seçenek olduğu, mevzuat değişiklikleriyle de sokak, barınak ve yaban hayat hayvanlarının sadece bu ürünlerle beslenmesi konusunda tespitlerde bulundu.

18 milyon ton gıda israf ediliyor
Komisyona yapılan sunuma göre, dünya genelinde yılda 931 milyon ton, Avrupa Birliği’nde 88 milyon ton, Türkiye’de ise 18-19 milyon ton civarında gıda israf ediliyor. 2030 yılında dünyada gıda israfının yıllık 2,1 milyar tona çıkacağı ve bu israfın ekonomik büyüklüğünün 1,5 trilyon dolara ulaşacağı öngörülüyor. Gıda artıklarının çöplüklerde bozulmalarından kaynaklı olarak doğal hayat ve yeraltı sularını kirlettiğine işaret edilen sunumda, gıda israfının ağırlık olarak toplu yemek üretim yerleri, oteller, hazır gıda işletmeleri, zincir marketler, toptan satış yerleri ve haller gibi işletmelerde yaşandığı kaydedildi. Gıda atıklarının kaynağını ise tüketime sunulan ancak herhangi bir sebepten dolayı tüketilmeyen gıdalar, gıda üreten işletmeler tarafından üretilen ancak ticari veya şekilsel bozukluk, ambalaj gibi nedenlerden dolayı tüketime arzdan vazgeçilen gıdalar ile son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş gıdaların oluşturduğu belirtildi. Gıda artıklarının; gıda amaçlı yetiştirilen çiftlik hayvanları, evcil kedi köpek ve süs hayvanları, sokak, barınak ve yaban hayvanlarının, yem amaçlı üretilen böcek, solucan ve kurtçukların beslenmesinde kullanılabileceği belirtilerek, yem amaçlı kullanılan böceklerin beslenmesinde kullanılması konusunda bir çalışmanın, yapılacak mevzuatdüzenlemesinde yer alacağı ifade edildi.

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]