Fuat Oktay: Yoğun bakımdaki madencilerle ilgili gelişmeler olumlu

Bartın Amasra’da 14 Ekim akşamı yaşanan maden patlamasının yaraları sarılmaya çalışılıyor…

41 işçinin şehit olduğu, 11’inin de yaralandığı patlama ile ilgili soruşturma sürerken faciada yaralanan 6 madencinin, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedavileri sürüyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve İstanbul Sağlık İl Müdürü Prof.Dr.Kemal Memişoğlu ile birlikte bugün yaralı madencileri ve yakınlarını ziyaret etti.

“İlk andan itibaren oradaydık”

Ziyaret sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, “İlk andan itibaren oradaydık, bir günden kısa bir sürede hamdolsun tüm çalışmalar tamamlanıp madencilerimiz çıkarılmıştı. Yaralılardan altısını İstanbul’a Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ne getirdik. Bugün hem hastalarımızı hem hasta yakınlarımızı ziyaret etme fırsatı bulduk. Hastane muhteşem, ama bu muhteşemliği hastalarımıza verilen serviste de gördüm. Tüm çalışanlara ve böyle bir tesisi ülkemize kazandıran Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“Bilgiler aldık, gelişmeler olumlu”

Yaralıların durumuyla ilgili bilgi veren Oktay, “Hastalarımızın 5’i şu anda yoğun bakımda, 1’i şu an yoğun bakımdan çıkmış durumda. Yoğun bakımdan çıkan hastamızla görüştük, konuştuk, inşallah kendisini çok yakın zamanda da ayağa kalkmış olarak görürüz diye ümit ediyoruz. Yoğun bakımdaki hastalarımızla ilgili de bilgi aldık, gelişmeler olumlu. İnşallah onların da ayağa kalkıp yakınlarıyla bir arada olduklarını görürüz.

“Yakınlarının psikoloji iyi”

Yakınlarıyla da görüştük, yakınlarının da psikolojisinin ne kadar iyi olduğunu görmek bizi ayrıca mutlu etti. Bunun sebebi de hastaneyle, başhekimimizle tüm doktorlarımız ve personellerimizle olan yakın iş birliği ve her türlü ihtiyaçlarının da burada karşılanıyor olması. Her anda, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hepimizin burada yakinen ilgileniyor olmamızın kendilerini ayrıca memnun ettiğini bizatihi dile getirdiler.” dedi.

“Bu patlama nasıl oldu?”

Oktay, “Bizi en çok memnun edecek asıl olay, yaralılarımızın bir an önce yoğun bakımdan çıkıyor olmaları. Tekrardan hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum. Milletçe bu acı olayı yaşadık ama bunun gerekçeleriyle ilgili de bir an önce zaten hem adli hem idari soruşturmalar başlamış durumda. En ileri seviyede teknolojilerin kullanıldığı bir ocağımızdan bahsediyoruz. ‘Bu patlama nasıl oldu?’ detaylarıyla, bir ihmal var mı bütün bunlar ortaya çıktıktan sonra gerekleri yapılacaktır.” diye konuştu.

DHA’nın haberine göre Oktay, açıklamasının ardından hastaneden ayrıldı.

Check Also

TÜRKİYE SATIŞI İMZALANDI

İleriye dönük adımlar atıldı Türkiye’nin ABD’den almayı planladığı F-16 savaş uçaklarıyla ilgili önemli bir gelişme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]