Fındık fiyatına tepki: 1 kg fındık satıp, 1 kg peynir alamazsınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz Bölgesi’nde üreticilerin önemli geçim kaynaklarından biri olan tarım ürün fındığın fiyatını alan destekli olarak kilogram başına 54 TL olarak açıkladı. Açıklanan fiyata Trabzon’dan tepki var.

“UTANMADAN ‘MÜJDE’ DİYE SUNMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Erdoğan’ın fındığın 54 liradan alınacağı yönündeki açıklamalarını eleştiren CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, “Açıklanan fiyat tam bir hayal kırıklığı, utanmadan bunu müjde diye sunmaya çalışıyorlar. Matematik yalan söylemez, geçen yıl ki rakamlara baktığımızda 26,5 lira fındık fiyatı açıkladılar. O günkü dolar kuruna baktığımız zaman 3,15 dolar ediyordu. Bugün alan bazlı gelir desteği dahil açıkladıkları fiyat 3 dolar bile etmiyor. Her şeyin fiyatının en az 2-3 kat arttığı bir ortamda fındık fiyatı dolar bazında geçen yılın altında açıklandı. Bunu da çok yüksek bir fiyat açıklamışlar gibi, bir marifet gibi sunmaya çalışıyorlar. Karadeniz insanının aklıyla resmen dalga geçiyorlar. Karadeniz insanı zekidir, onların yapamadığı hesabı anında yapar” dedi.

“1 KG FINDIK SATIP, 1 KG PEYNİR ALAMAZSINIZ”

Ham fiyatın açıklanmadığını söyleyen Kaya, “Orada da bir şark kurnazlığı yapmaya çalıştılar. ‘Fındık fiyatı şu’, ‘Alan bazlı gelir desteği bu’ demediler. ‘Alan bazlı gelir desteği dahil 54 TL’ dedi. Çayda öyle yapmadılar, net fiyat ortaya koydular. Fındıkta bunu yapamadılar. Onlar fındık kartellerinin dostu olduklarını, Karadeniz insanını unuttuklarını bu yaptıklarıyla ortaya koymuş oldular. Geçtiğimiz yıl bir kg fındık satıp iki kg peynir alırken, bu yıl bir kg fındık satıp bir kg peynir alamazsınız” dedi.

“TROLLER ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR EDİYORLAR, FİYATI ÜRETİCİLERE SORSUNLAR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fındığın en az 4 dolar olması gerektiğini açıkladığını hatırlatan Kaya, “Gübrenin fiyatı geçen yıla oranla 7 kat arttı. Fındık toplama maliyetleri, kurutma ve nakliye maliyetleri bütün hepsi 4-5 kat artmışken fındık fiyatını 2 katı arttırdık diye övünüyorlar. Bu övünülecek değil, kahrolunacak bir rakam. İktidar resmen Karadenizli fındık üreticilerini resmen gözden çıkarmış. Şimdi sosyal medyadan troller 54 TL için Erdoğan’a teşekkür ediyorlar. Gelsinler bir de fındık üreticilerine sorsunlar. Fındık üreticileri teşekkür mü ediyor yoksa ah mı ediyor? Ben bir fındık üreticisi olarak konuşuyorum. Ortada maalesef teşekkür edecek bir fiyat yok. Teşekkür edilmesi gereken fiyat 4 dolar olurdu” diye konuştu.

“AKP, KARADENİZ’İ GÖZDEN ÇIKARMIŞ”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise, “Hükümetin açıklamış olduğu bu fiyat, fındık üreticisini yok sayan bir fiyat. Bu fiyatlara baktığımız zaman öyle anlaşılıyor ki; AKP iktidarı Karadeniz’i gözden çıkardı. Artan maliyetlere, zamlara, enflasyona baktığımız zaman bu fiyatı üreticiyi yok saymak olarak değerlendiririz. İYİ Parti olarak, ekonomi ekibimizin çalışmaları neticesinde istediğimiz fiyat en az 74 TL idi. Ama maalesef üreticilerin sıkıntılarının daha da artacağı bir fiyat açıklandı” ifadelerine yer verdi.

“ÜRETİCİ KAN AĞLIYOR”

Açıklanan fiyatı destekleyenlerin algı yürütmeye çalıştığını belirten Örs, “Genel Başkanımız Meral Akşener geçen haftalarda Giresun, Ordu ve Samsun’daydı. Büyük bir çoğunluğu fındık üreticisi olan vatandaşların sorunlarını sahada dinledik. Üretici kan ağlıyor. Algı operasyonları ile bir yere varılamaz. Bu algı operasyonlarıyla ülkeyi güllük gülistanlıkmış gibi gösteriyorlar. Bu algı operasyonlarına zaman harcayacaklarına milletin derdini çözmeye çalışmalılar” dedi.

“ÜRETİCİYİ TARLADAN UZAKLAŞTIRMAK DIŞINDA HİÇ BİR İŞE YARAMAZ”

Fındık Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Albayrak ise, “Yaşanan enflasyon ortamı içerisinde fındık fiyatı en az 70 TL olarak belirlenmeliydi. Rekolteyi yüksek gösteriyorlar ve fiyatı alçakta tutuyorlar. Fiyat artışı yüzde yüz görünüyor ama fındık üretiminin maliyetleri yüzde iki yüz, hatta üç yüz artmış durumda. Açıklanan fiyatın hiçbir anlamı yok. Dolar 5-6 TL olsaydı o zaman bu fiyatın bir anlamı olurdu. 24 saat yalan haberlere maruz kalan vatandaşlar, gerçekler karşısında ülkenin kuşatıldığının farkında. Bugün ziraat odaları bile yandaş olmuş. “53 TL bize yeter” diye açıklama yapıyorlar. Üreticinin yanında hiçbir örgüt yok. Verilen fiyat üreticiyi tarladan uzaklaştırmak dışında hiçbir işe yaramaz. ” diye konuştu.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]