Fed yöneticilerinden korkutan ekonomik durgunluk uyarısı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yöneticileri bu hafta katıldıkları çeşitli etkinliklerde resesyon riskine rağmen enflasyonu kontrol altına almak için agresif bir mücadele verileceği konusunda kararlı olduklarını vurguladı.

Bloomberg’in haberine göre St. Louis Fed Başkanı James Bullard önden yüklemeli büyük faiz artırımları stratejisini desteklediğini ve faiz oranlarının yıl sonunda yüzde 3,75 ila yüzde 4 arasında olmasını istediğini söyledi.

‘RESESYON YAŞANABİLİR’

Öte yandan Richmond Fed ve Minneapolis Fed başkanları Thomas Barkin ve Neel Kashkari, merkez bankasının enflasyonu düşürmeye kararlı olduğunu ve bir resesyon yaşanabileceğini dile getirdi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ise merkez bankasının kitlesel işsizliği ve ekonomik bir gerilemeyi tetiklemeden enflasyona karşı koyabileceğini savundu.

Fed bölge başkanları bu hafta yaptıkları açıklamalarla 40 yılın zirvesindeki enflasyonun henüz yavaşlamadığını vurguladı ve Fed’in daha az şahin bir para politikasına geçtiği yönündeki algıyı tersine çevirdi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yıl sonunda faizlerin yüzde 3,4’e, 2023’te de yüzde 3,8’e çekileceğini tahmin ettiğini belirtmişti.

‘FAİZLER UZUN SÜRE YÜKSEK KALABİLİR’

Bununla birlikte Bullard, fiyat artışında geniş tabanlı bir yavaşlama görmek için Fed’in oranları muhtemelen daha uzun süre yüksek bir seviyede tutmak zorunda kalacağını söyledi. Ancak bazı yatırımcılar, Powell’ın geçen haftaki basın toplantısını Fed’in daha az şahin bir çizgi benimseyeceğine yönelik bir işaret olarak değerlendirmişti.

Fed iki kez üst üste 75 baz puanlık bir artış yapmış ve eylülde de bu boyutta bir artışın mümkün olabileceğine dair kapıyı açık bırakmıştı.

Barkin, ABD’nin Virginia eyaletinde düzenlenen Shenandoah Valley Partnership’te yaptığı konuşmada, “Enflasyonu kontrol altına almanın bir yolu var ancak bu süreçte bir durgunluk olabilir” ifadelerini kullandı. Richmond Fed Başkanı Barkin istediği faiz oranlarını net bir şekilde açıklamasa da enflasyonun hızlı veya tahmin edilebilir bir şekilde düşmesinin olası olmadığını söyledi.

‘50 BAZ PUANLIK ARTIŞ MAKUL’

Reuters’ın ev sahipliğinde çarşamba düzenlenen Twitter Spaces etkinliğinde konuşan Daly, eldeki verilere dayanarak eylülde 50 baz puanlık faiz artırımının “makul” olacağını dile getirdi. Daly, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine 2023 sonu, 2024 başında ulaşmasının umulduğunu ve oranların bir süre daha yüksek kalacağını belirtti.

Hem Bullard hem de Barkin, Powell’ın ABD’nin resesyonda olmadığı görüşüne katıldıklarını ve güçlü istihdam büyümesinin, bazılarının bir gerileme işareti olarak gördüğü iki kez üst üste kaydedilen negatif gayri safi yurtiçi hasıladan daha ikna edici olduğunu söyledi. Bullard, yılın ikinci yarısında büyüme beklediğini ifade etti.

New York’taki bir etkinlikte konuşan Minneapolis Fed Başkanı Kashkari, merkez bankasının enflasyonu kontrol altına almaya odaklandığını ve ekonominin resesyonda olup olmamasının bunu değiştirmeyeceğini söyledi.

RESESYON NEDİR?

Resesyon, bir ülkenin ekonomik faaliyetlerinde en az altı ay süreyle gerileme yaşanması nedeniyle reel GSYH’nin düşmesi, ekonomik faaliyetlerde duraklamasına verilen isim. Yani bir ekonomi iki çeyrek art arda daralmışsa resesyona girmiş sayılıyor.

Öte yandan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen daha önce yaptığı açıklamada, “Çeyreksel bazda daralma olsa bile bunu resesyon dememek lazım” demişti. Böylece resesyon tanımı da teknik olarak tartışılmaya başlanmıştı.

Beyaz Saray’ın internet sitesinde bir blog yazısı kaleme alan Beyaz Saray ekonomi danışmanları da resesyonun teknik tanımına itiraz ederek işgücü, ticaret ve üretim verilerinin de olduğu bütüncül bir tanıma ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdi.

Ancak ABD ekonomisinin içinde bulunduğu durumun nihai tanımına Ulusal Ekonomi Araştırma Bürosu’nun (NBER) karar verecek. ABD’de resesyon dönemlerinin resmi tanımlayıcısı olan NBER’in ne karar vereceği ise merak ediliyor.

DİMETİL SÜLFAT ( DIMETHYL SULFATE) DMS NEDİR?

 DIMETHYL SULFATE

CAS 77-78-1: Dimethylsulfate, dimetilsülfat, di,metil,sülfat,dimetilsülfat,dimetilsulfat,dimetilsulfat

(Methylsulfate; DMS)

 

Dimetil sülfat, karboksilik asitlerin, alkollerin, fenollerin, laktamların, oksimlerin, hidroksilaminlerin ve hidroperoksitlerinmetilasyonu için güçlü bir metilleme reaktifidir. N-metil alkil- ve arilikameliaminlerin, amidlerin ve kuaterner amonyum tuzlarının hazırlanmasında bir reaktif olarak kullanılabilir.Dimetil sülfat ayrıca sülfür içeren bileşiklerin metilasyonunda sülfitleri ve sülfonyum iyonlarını sentezlemek için kullanılır.

Aynı zamanda bir reaktif olarak da kullanılabilir:

• 2-dimetilamino etil metakrilatınkuaternizasyonu ile güçlü bir antibakteriyel ajan olarak dörtlü amonyum akrilik monomerin hazırlanması için.

• Aldehitlerden ve ketonlardan epoksitlerintrimetilsülfonyum katyonu oluşumu yoluyla sentezlenmesi için dimetilsülfoksit ile birlikte.

• Gliserolünmetilasyonu ile dizel için bir oksijenat katkı maddesi hazırlamak.

DMS, ikame edilmiş oksijen, nitrojen ve sülfür bileşikleri oluşturmak için aktif hidrojen ve alkali metal tuzları ile reaksiyona giren güçlü bir metilleme maddesidir.

 

Dimetil Sülfat, ısıtıldığında zehirli dumanlar yayan soğan benzeri bir kokuya sahip kokusuz, aşındırıcı, yağlı bir sıvıdır. Dimetil sülfat, endüstride birçok organik kimyasalın üretiminde metilleme maddesi olarak kullanılmaktadır. Buharlarına soluma maruziyeti, gözleri ve akciğerleri oldukça tahriş edicidir ve karaciğer, böbrek, kalp ve merkezi sinir sistemine zarar verebilirken, deri teması şiddetli kabarmaya neden olur.

 

Dimetil Sülfat Uygulamaları

DMS yüzey aktif maddeler, kumaş yumuşatıcılar, su arıtma kimyasalları, tarım kimyasalları, ilaçlar ve boyalar oluşturmak için kullanılır. Metile edici bir ajan olarak DMS, oksijen, nitrojen, karbon, sülfür, fosfor ve bazı metallere bir metil grubu katabilir.

 

DMS çoğunlukla bir metilleme ajanı olarak kullanılsa da, bazen sülfonasyondahil olmak üzere başka bağlamlarda, bir katalizör olarak, bir çözücü olarak ve bir stabilizatör olarak da kullanılabilir.

 

Dimetil sülfat, renksiz yağlı bir sıvıdır, soluk soğan benzeri bir kokuya kadar kokusuzdur. Solunduğunda çok zehirlidir. Yanıcı bir sıvıdır ve parlama noktası 182 ° F’dir. Suda hafifçe çözünür ve ısı oluşumu ile sülfürik asit vermek üzere su ile ayrışır. Metaller ve dokular için aşındırıcıdır. Güçlü bir metilleme ajanıdır.

 

Dimetil sülfat, sülfürik asidin dimetil esteridir. Bir alkilleyici ajan ve bir immünosupresif ajan olarak rol oynar.

Dimetil sülfat, kuvvetli metilasyon ( aynı zamanda sülfonasyon ) ajanıdır. Yüzey aktif ajnlar ve tekstil yumuşatıcılarının yapımında ,eterlerde boyalarda kullanılır. Ayrıca N-, O- ve S- esaslı ürünlerde alkilasyon reaksiyonları için ara ürünlerde (ilaç, tarım, böcek zehiri, boya ve finisajda ) kullanılır. Dimetil Sülfat Metanol ve sülfürik asidin reaksiyonu sonucu oluşur. Renksiz ve soğana benzer kokusu ile dikkat çeker.

Bakır tozları yüksek fiziko-kimyasal özellikleri sayesinde birçok teknolojik alanda kullanılmaktadır,

Bakır tozu başlıca Sinter bronz fren balata üretiminde, demir tozu ile karıştırılarak sinter parça üretiminde, elmas kesici takım üretiminde, elektrik iletkeni olarak, termal iletken olarak, reçineli fren balatalarında, elektronikte manyetik radyasyon kalkanı olarak, dekoratif uygulamalarda ve birçok farklı alanda kullanılmaktadır.Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]