Esnaf,Gülizar Biçer Karacaya dert yandı “Dişimizi sıka sıka diş kalmadı”

Nikfer Mahallesi’nde kurulu semt pazarında hem pazarcı esnafı hem de bölge esnafı ile konuşan Karaca; “Pazardan meyve sebzeyi korka korka tarttıran halkın bu hale düşmesinin izahı olamaz. Lebaleb kongreleri yapanlar, halkın arasına karışmıyor acı tabloyu görmezden geliyor” dedi.

Sebze meyve satan bir esnaf Karaca’ya vatandaşın alım gücünün düştüğünü belirterek, “Millet parası kadar alıyor. Anca yarım kilo filan. Ben biberi 10 liradan aldım 12 liradan satıyorum. Yol masrafını çıkarırsam bir lira kalıyor. Sabahtan beri 5 kilo satmadım. Satış yok. Vatandaşın alım gücü yok” diye konuştu. Pazar yerinin yanı başındaki bir kıraathane işletmecisine derdini soran Karaca, “24 yıllık esnafım. Bu güne kadar hiç borç yapmadım. 7 aydır BAĞ-KUR primimi ödeyemiyorum. Dişimizi sıka sıka diş kalmadı” yanıtını aldı.

Pazarda süt ürünleri satan esnaf Necati Önür; “Vatandaş 5 liralık peynir alıyor. Eskiden kilosu 10 liraydı yarım kilo ediyordu. Şimdi bir dilim geliyor. Artık ayış veriş gramla yapılıyor. Tereyağı 60 lira. Vatandaş nasıl alsın bunu. Bir günlük yövmiyesi 100 lira zaten. 100 lira ilk çıktığında 7 kilo tereyağı satın alabiliyordu şimdi iki kilo alamıyorsun. İyi diyoruz halimize şükrediyoruz ama iyi değiliz. Üretime destek verilmeli. Paralar betona asfalta değil üretime aktarılmalı. Benim yolum kötü olsun ama yeter ki ürettiğim bir fabrika olsun” diye konuştu.

Kuruyemiş esnafı ticaret yapmanın son derece masraflı olduğunu söyleyerek, “Araç kullanıyoruz. Bir sürü belge almak zorundayız. K belgesi, SRC belgesi psikoteknik belgesi. Hepsi ayrı bir olay. Bir araba muayenesine gidiyorsun 500 lira. Resmen soygunculuk. Bunların hepsi masraf hepsi gider. Benden 50 tane belge istemene gerek yok. Belge almaya gidiyorum işimden kalıyorum. Belgesi muayenesi büyük sorun” ifadelerini kullandı.

Manganez Dioksit DMR 85

DMR85 Mangan dioksit, MnO2 kimyasal formülüne sahip, kahverengi-siyah renkli inorganik bir bileşiktir. Bu siyah-kahverengi katı doğal olarak manganın temel cevheri ve mangan yumrularının bir komponenti olan mineral pirolusitten kaynaklanmaktadır.

DMR85 MnO2′ in ana kullanımı alkalin pil ve çinko-karbon pil gibi kuru hücreli piller içindir. MnO2 ayrıca bir renk maddesi olarak ve potasyum permanganat gibi diğer mangan içerikli bileşiklerin öncüsü olarak kullanılır.

Organik proseslerde, örnek olarak allilik alkollerin yükseltgenmesi için bir aktive edici olarak görev yapar.

Doğada çıkan doğal mangan dioksit, önemli oranda mangan oksit ve safsızlık içerir. Ancak sınırlı miktarda ki tortu, aküler için yeterli saflığa sahip γ modifikasyonunu verir.

Pil ve ferrit imalatı çok yüksek saflıkta mangan dioksit içermektedir. Piller “elektrolitik manganez dioksit” gerektirirken ferritler “kimyasal mangan dioksit” gerektirir.

Mangan dioksit, kimya alanında özellikle redox (indirgenme-yükseltgenme) reaksiyonlarında kullanılmaktadır.

Buna örnek olarak :

KOH ve MnO karışımının ısıtılması:

2 MnO2 + 4 KOH + O2 → 2 K2MnO4 + 2 H2O

Potasyum manganat, yaygın bir yükseltgen olan potasyum permanganatın da öncüsüdür.

Kimya sektöründe indirgeme-yükseltgeme (redoks) tepkimeleride kullanılmaktadır.Ayrıca elektrolit manganez üretiminde de kullanılmaktadır.

Porselen imalatı ve dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır.

Boya sektöründe vernikler ve renkli maddelerde kurutma maddesi olarak yardımcı olmaktadır.

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Check Also

Beşiktaş saldırısının üzerinden 7 yıl geçti: 47 şehit unutulmadı…

2016 yılında Vodafone Park'ta oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçının ardından düzenlenen iki ayrı bombalı saldırıda, 40'ı emniyet mensubu 47 kişi şehit oldu. Yaşanan acı unutulmadı...

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]