Erdoğan: Avrupa için bu kış öyle kolay geçmeyecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

– (Sosyal konut projesi) Vatandaşımızı olumlu etkileyeceğine inanıyoruz. Sadece konut değil arsa da var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor.

– (Sosyal konut projesi) İcabında vatandaş ‘kendim yapacağım’ diyorsa, onlara da ‘buyur kardeşim 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin’ diyoruz.

– Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece ev sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz.

– (Kılıçdaroğlu’nun KHK açıklaması) Bunlara kalsa ‘Öcalan’ı da bırakacağım’ derler. Demirtaş için de derler. Asla böyle bir şeye prim vermek mümkün değil.

– (Tahıl koridoru) Putin’in dediği gibi gemiler gelişmiş ülkelere gidiyor. Semerkant’ta Rus ürünlerinin de bu koridordan gönderilmesini Putin’den rica edeceğiz.

– Rus tahılı da gelmeye başlarsa fakir Afrika ülkelerine varıncaya kadar hepsini en ideal şekilde belli bir sisteme oturtur, oralara da bu tahılı göndeririz.

– Terör örgütlerine karşı çabalarımız, Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğünün de aslında teminatı ama rejim bunlara yönelik tavır geliştirmedi.

– Terör örgütlerinin anladığı, anlayacağı bir dil var. Bunlara da o dilden konuşmamız gerekiyor. Türkiye kükrediği zaman nasıl kükrer, onlar bunu biliyor.

– 2023’le birlikte doğal gazımızı çıkarmamız halinde, vatandaşımızın kapısına çok daha ucuza ulaştıracağız. Hedefimiz bu.

– (Doğal gaz) Fiyat konusunda görüşmem olmuştu, Putin’in yaklaşımı da müspet olursa ‘nurun ala nur’ olur. Derdimiz bunu vatandaşımıza daha uygun verebilmek.

– Avrupa için bu kış öyle kolay geçmeyecek, çok sorunlu bir kış olacak, mali noktada faturası çok ağır bir kış olacak.

– Avrupa ve dünyanın değişik yerlerinden yatırım için kapımızı çalanlar var. Şu an 20 milyar dolar gibi Türkiye’de yatırım yapma konumunda olan firmalar var.

– Turizmde koronavirüs öncesine geçtik. Şu anda Rusya, Ukrayna ve Batı’dan ciddi turist çekmeye başladık. İngiltere’den de ciddi manada turist alıyoruz.

– Altılı masanın yaptığı tek iş ‘önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?’ Herhalde bunlar YSK’nin açıklamayı yaptığı ana kadar bir karar alamayacak.

Ayrıntılar geliyor…

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]