Dünyanın ilk gemi tüneli Norveç’te açılıyor!

İskandinav ülkesi Norveç, 315 milyon dolarlık dev bir gemi tüneli projesine başlıyor. Yük ve yolcu gemilerinin geçebileceği bu büyüklükte bir tünel daha önce inşa edilmemişti. Dev tünelin, büyüklüğü 16 bin tona kadar olan gemilere hizmet vermesi bekleniyor.

Tünelin inşa edileceği bölgede yılın üçte birinde şiddetli fırtına ve hortumlar etkili oluyor. Norveç’deki Stadhavet Denizi, İskandinavya’nın en tehlikeli bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin güneyinden kuzeyine doğru gitmeye çalışan gemilerin hepsi buradan geçmek zorunda ve bölgede çıkan güçlü fırtınalar gemiler için yüksek risk oluşturuyor. Bölgede yılın en az 100 gününde fırtına, kuvvetli rüzgarlar ve yüksek dalgalar oluşuyor. Norveç hükümeti uzun yıllardır bu duruma çare olarak dünyanın ilk gemi tünelini inşa etmeyi planlıyor.

Stad Gemi Tüneli 1,7 kilometre uzunluğunda, 26,5 metre genişliğinde ve 37 metre yükseklikte olacak.  650 metreye yakın bir dağın altından geçecek olan Stad tüneli yapıldığında artık bu sorun ortadan kalkmış olacak. Norveç Denizi’nden Kuzey Denizi’ne geçecek gemiler Fiyord suları güzergahını kullanabilecek. Saatte 100 geminin geçişine imkan tanıyacak olan Stad tüneli kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu bölgeye bir tünel inşa edilmesi 1870’lerden beri planlanıyormuş ama gerçekleşmesi 12 yılda bitirilebileceğini öngörülüyor. Tünel projesi için ilk aşamada 1 milyar Norveç kronu (yaklaşık 118 milyon dolar) kaynak ayrılmış durumda. Proje bittiğinde toplam maliyetin 2,3 milyar Kron’a (272 milyon dolar) kadar çıkabileceği öngörülüyor.

Check Also

Irak’ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi

Irak’ın kuzeyindeki Pençe - Kilit Operasyonu bölgesinde 2 PKK’lı terörist etkisiz hale getirildi.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]