‘Döviz kıtlığı artarsa çok daha derin bir kriz yaşarız’

Dövize erişim giderek zorlaşırken daha yüksek borç yükümlülüğüyle karşı karşıya olan Türkiye ekonomisi için beklentiler giderek kötüleşiyor. Uluslararası finans uzmanı Dr. Murat Kubilay, 2022 yılının son aylarına doğru büyümede keskin yavaşlama yani daha anlaşılır bir dille çarkların tümden durması olasılığının yüksek olduğunu kaydetti. Kubilay şu anda Türkiye ekonomisinde asıl sorunun dolarizasyon değil, yüksek seyreden enerji fiyatları kaynaklı cari açık olduğuna dikkat çekti.

“Döviz kıtlığı artarsa; çok daha derin bir kriz yaşarız” diyen Kubilay, dış borç ödemelerinde ve bazı ürünlerin ithalatı konusunda zorluklar yaşanabileceğini ve tüm bunların sonucunun da şimdiki gibi sadece daha yüksek döviz kuru ve enflasyon olmayacağını ifade etti.

İFLASLAR VE İŞSİZLİK ARTAR

Birçok firmanın iflası ile işsizliğin rekor seviyelere ulaşabileceğini öngören Kubilay, böyle bir ortamda çalışanların satın alma güçlerinin yeni maaş zamları ile korunamayacağını ve son 20 yılda görmediğimiz ölçüde bir yoksulluk içine düşebileceğimizi söyledi.

Kubilay şöyle devam etti: “Dünyada faizler yükseliyor ve ucuz para miktarı azalıyor. Bu koşullar altında ekonomi yönetimi ya sermaye serbestisini iyice azaltacak ya dövizin çıkışına müsaade edecek ya da piyasa döviz noksanlığından ekonomiyi ani duruşa sokacak. Sermaye serbestisi iyice kısılsa veya beklenmedik bir biçimde geri adım atılıp faiz oranları artırılsa da aynı sonuç yani ani duruş olur.”

Murat Kubilay

Krizden çıkma süresi giderek uzuyor

“Ekonomi yönetiminin yarattığı belirsizlikler herkesi yordu; para kazanmaktan öte kaybetmemek ana ilke oldu” diyen Dr. Murat Kubilay, ekonomi yönetiminin olumsuz gelişmeleri büyük ölçüde göz ardı ettiğini ve işin üzücü tarafının da bu olduğunu ifade etti. Kubilay, “Her geçen gün krizin çok daha derinleşme ihtimali artıyor ve bu krizden çıkma süresi uzuyor” dedi.

‘İş dünyası yatırımdan vazgeçmeye başladı’

– Ekonomi yönetiminin ucuz finansmana erişimi çok sayıda kaideye bağladığını, hem bankaların hem de ticari işletmelerin ceza endişesiyle kredi talep ve tahsislerini öteleme yoluna gittiklerini belirten Ekonomist Murat Kubilay, iş dünyasının düzenlemelerin sıkılaşacağı endişesiyle, düşük reel ücretler ve ucuz krediye rağmen yatırımdan vazgeçmeye başladığını dile getirdi.

Kubilay şöyle devam etti: “Bu koşullar altında ekonomi yönetimi ya sermaye serbestisini iyice azaltacak ya döviz kurlarının çıkışına müsaade edecek ya da piyasa döviz noksanlığından ekonomiyi ani duruşa sokacak. Hatta sermaye serbestisi iyice kısılsa veya beklenmedik bir biçimde geri adım atılıp faiz oranları artırılsa da aynı sonuç yani ani duruş olur.”

DS Oxygen Absorber Nedir ?

DS Oksijen Emici(Oxygen Absorber); bulunduğu ortamdaki oksijeni emerek %0,1 seviyelerine indiren aktif bir paketleme çözümüdür. Ürünün görevi kullanıldığı ambalajın içindeki oksijeni emerek, gıdaların bozulmasını engellemek ve buna bağlı olarak doğal bir şekilde raf ömrünü uzatıcı bir rol oynamaktır. Oksijen Emici paketlerin amacı ambalaj içerisinde ki oksijeni emmek olduğu için, dışarıdan kesinlikle içeriye oksijen girmemesi gerekmektedir .Bu sebeple minimal gözenekleri olan kısaca bariyerli olan ve geçirgen olmayan ambalaj çeşitleriyle kullanılması zorunludur. Aksi durumda Oksijen Emici kullanmış olmanın hiçbir faydası olmayacaktır. Ambalajın ağız kısmının çok iyi kapatıldığından emin olunması gerekir.

Ürün Raf Ömrünü Uzatır.

Sağlıklı Çözüm Üretir.

Ürün Kalitenizi Arttırır.

Orjinal Tat ve Lezzeti korur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

logisticadergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]