Diyarbakır’dan Avrupa’ya dev ihracat!

DİYARBAKIR’da, İtalya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat yapan tekstil firmaları, 1 milyar dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

Diyarbakır’ın bereketli topraklarında üretilen pamuk, bunun işlenmesi ve birçok işleminin yapılması için yapılan yatırımlarla kent tekstilde çağ atlayarak Avrupa’ya açıldı. 60 fabrikaya tahsis edilen alanda şu anda 27 fabrikada 3 bin kişiyle üretim yapılıyor. Yatırımcıların geri kalan fabrikalarda üretim yapılması için çalışmaları devam ederken, bunların da tamamlanmasıyla kentte 10 bin kişi tekstil alanında istihdam edilecek.

Hedef 15 bin kişiyi istihdam etmek

Diyarbakır Tekstil OSB’de onlarca firmadan bir tanesinde olduklarını belirten GÜNTİAD Başkanı Mehmet Dalkıran, fabrikada 150 kişinin çalıştığını söyledi. Dalkıran, “Bu fabrika tam kapasite olduğunda 300 kişi çalışacak. Şu anda burada 27 tane fabrikamız üretime başladı. Bu alan toplamda 60 fabrikamıza tahsis edildi. Geri kalan fabrikalarımızın tamamında inşaat aşamaları devam ediyor. Yıl sonunda büyük bir kısmı üretime başlayacak. Yine taahhüt ettiğimiz istihdam sayısı 10 bin kişi. Ama hedef koyduğumuz yaklaşık 15 bin kişinin Tekstil OSB’nin birinci etabında istihdam edilmesi” dedi.

‘Topraktan podyuma’

Tekstil OSB’de şu anda açılan mevcut firmaların yarı kapasiteyle çalışmasına rağmen 3 bin kişinin istihdam edildiğini aktaran Dalkıran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin en kaliteli pamuğunun yetiştiği bölgedeyiz. Dolayısıyla biz GÜNTİAD olarak ilk geldiğimizde pamuğun podyuma çıkarana kadarki alanının oluşması için bir çaba içerisine girdik. Geçmişte de bunların tamamı bu kentte olmuyordu. Bu kent, tekstile tam anlamda entegre değildi. Hem arıtmamızın faaliyete geçmesi, hem boyahanelerimizin açılmasıyla birlikte tam da sloganımızda belirtiğimiz gibi Diyarbakır’ımız bugün ‘Topraktan podyuma’ bütün işlemlerin olduğu, satış alanlarına varana kadar her şeyin olduğu bir kent olmuş. Diyarbakır’da şu anda konfeksiyonla, giyimle ilgili aklınıza gelebilecek hemen hemen her şey üretiliyor. Trikodan tutun iç giyime, tişört, gömlek, giyimle ilgili her şeyin üretildiği entegre bir kent ve alan oluşmuş durumda.”

“Direkt İtalya’ya ihracatımız var”

Diyarbakır’daki tekstilcilerin şu anda onlarca ülkeye ihracatı olduğunu ifade eden Dalkıran, “Ve çok daha önemli bir şey söyleyeyim, Silvan’da, Diyarbakır’ımızın ilçesinde direkt İtalya’ya ihracatımız var. Bilindiği üzere İtalya dünyanın moda ve tasarım merkezi. Ama artık global firmaların da gözünü diktiği yer Diyarbakır. Buradan direkt İtalya, Almanya, Avrupa’nın farklı ülkelerine çok rahat bir şekilde şu anda ihracat yapılıyor. Hedefimiz bu anlamda özellikle Diyarbakır’daki tekstilcilerin ihracatta mevcut ihracatımızı katlayarak büyütmek. Bizim hedefimiz Diyarbakır’ı tekstil ve modanın merkezi haline getirebilmek. Diyarbakır’ın bu anlamda çok ciddi bir potansiyeli var. Yaklaşık 100 yatırımcımız şu anda burada yatırım yapmak için sıra bekliyor. Biz günün sonunda Diyarbakır’ı tekstil, yatırım, istihdam, ihracatla isminin anıldığı bir kent olması yolunda bütün çalışmamız bu anlamda. Diyarbakır ihracatını 1 milyar dolara çıkartmak için çaba sarf ediyoruz. Böyle bir hedef koymuşuz. Çalışmalarımız bu anlamda sürüyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Paradurumu

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]