Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kosova’ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Başbakanı Alban Kurti’yi Vahdettin Köşkü’nde ağırladı.

İki lider baş başa yapılan toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Kosova ile olan ticari ilişkiler ve FETÖ2ye karşı mücadele konusunda önemli mesajlar verdi.

“Kosova’yı desteklemeye devam edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’yı Amerika’dan sonra tanıyan 2. ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, Kosova’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

“FETÖ’ye karşı mücadele etmek için değerli dostumdan gayret istedim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kosova Başbakanı Alban Kurti ile basın toplantısından açıklamaları şu şekilde:

Türkiye, Kosova’yı Amerika’dan sonra tanıyan 2. ülkedir. Kosova’ya destek olmaya devam edeceğiz. Sel felaketinin yaralarının sarılması noktasında gereken desteği temine hazırız

Ama şu anda maalesef beklenen rakamı yakalayamadık. 117 rakamına ulaşılmış ama yoğun bir çalışmaya girerek hedef rakamı yakalacağız. Kosova’nın bağımsızlığının yıldönümünü de şimdiden tebrik ediyorum.

NATO ve Avrupa Birliği üyelik çalışmalarını destekliyoruz. Birlikte neler yapabileceğimizi istişare ettik. FETÖ’ye karşı mücadele etmek için değerli dostumdan gayret istedim.

“Kosova’ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız”

Serbest ticaret anlaşmasıyla ticaret hacmimizde olumlu ivme yakaladık. 610 milyon euro olan dış ticaret hacmini çok daha farklı bir seviyeye yükseltmek istiyoruz. Kosova’ya en çok ihracat yapan ülke konumundayız. İhracatımızı 1 milyar euroya yükseltmemiz gerekiyor.

Kosova’nın her alanda gelişimine yaptığı katkıları memnuniyetle takip ediyor, takdirle karşılıyorum. Kosova’nın tüm komşularıyla barış içinde olmasına büyük önem atfediyoruz. Kosova ve Sırbistan arasındaki olayı destekliyoruz.

Kardeşlik hukukumuzun devamı için adımlar atmaya devam edeceğiz. Kosova halkına selamlarımı iletiyorum.

Check Also

Ahmet Çolakbayrakdar’dan Mithatpaşa mesaisi

Kayseri Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Mithatpaşa Mahallesi’nde altyapısıyla yenilenecek olan cadde ve sokaklarda incelemelerde bulundu.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]