Çiftçiler açıklama bekliyor: Ukrayna mısırını ne amaçla, kim getirdi

Yem, yağ, glikoz, pet şişe gibi birçok önemli sanayinin hammaddesi olan mısırın hasadı Adana’da başladı. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, üreticilerimizden aldıkları bilgiler ışığında mısır maliyet tablosunu çıkardı, çiftçimizin fiyat beklentisini açıkladı.

Türkiye yaklaşık 8.5 milyon tonluk mısır ihtiyacının 6-6.5 milyon tonunu yerli üretimle karşıladığını hatırlatan Başkan Mutlu Doğru, “Sulanabilen arazilerimizde yurdun her bölgesinde ekim imkanı olan mısır fiyatları kış aylarında dünya fiyatlarıyla paralel olarak 7 TL’ye kadar yükselmişken, pandemi etkisinin azalması ve Ukrayna tahılının dünya pazarına girmesiyle düşmeye başladı” dedi.

“GÜBRE VE MAZOTUN EN PAHALI DÖNEMİNDE EKİLDİ”

Doğru şöyle konuştu:

“Ülkemizde gübre ve mazotun en pahalı döneminde ekimi yapılan mısır maliyetleri ve verimi ile tarla kiraları her bölgeye göre değişse de çiftçimizin beklentisi şu anda piyasada oluşan 5-5.5 TL’lik fiyatın arttırılması yönündedir.

Adana Çiftçiler Birliği Mutlu Doğru

Bu nedenle de geçen sene fiyat açıklamadan serbest piyasanın takibini istediğimiz mısırda bu yıl TMO’nun erken fiyat açıklayarak piyasalara alım yönünde müdahale etmesini bekliyoruz.

“HASAT ZAMANI NE AMAÇLA İTHAL EDİLDİ” 

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru Ukrayna’yla ilgili önemli bir gelişmeyi de  şöyle gündeme getirdi:

“Ayrıca mısır çiftçimizin hasat döneminde piyasasının bozulmaması için, limanlarımıza gelen Ukrayna mısırının ne amaçla ve hangi firmalar tarafından ithal edildiğinin de açıklanması gerekmektedir.”


MISIRIN MALİYETİ 4.70’E ÇIKTI

Adana Çiftçiler Birliği’nin hazırladığı rapora göre bir kilogram mısırın maliyeti 4.70 TL’yi buldu. Birlik 6.57 fiyat beklediklerini açıkladı.

SEPİYOLİTİN HAYVAN  YEMİNDE KULLANIMI

Sepiyolitin, sorptif özelliği, serbest akışkanlığı, topaklaşmayı önleyici özelliği, toksik olmayan özellikleri ve kimyasal tepkisizliği temel alınarak hayvan beslemede kullanımı üzerine araştırmalar devam etmektedir. Sepiyolitin tüm hayvan türlerinde güvenli bir şekilde %2’ye kadar kullanılabileceği E562 ve E563 ile onaylanmıştır. Sepiyolit diğer killer gibi absorbe edilemezler, inert maddelerdir. Sepiyolitin CAS (Chemical Abstract Service) numarası 63800-37-3 olarak bildirilmektedir. Sepiyolit %1.5 düzeyinde ratlara 12 hafta süreyle verildiğinde toksik etkisinin olmadığı bildirilmiştir.

Bir yem katkı maddesi olarak sepiyolit hayvan besleme alanında teknolojik ve besin madde değerlendirilmesini artırmak amacıyla kullanıldığı gibi çevreyi ve hayvan refahını olumlu yönde etkileyen katkı maddesi olarak da kullanılabilmektedir (Galan, 1996, Onorato ve Escribano, 2013).Sepiyolitin hayvan beslemede kullanım nedenleri :

A.      Sindirim sistemi üzerine etkileri Hayvan sağlığına katkıda bulunan absorpsiyon/adsorpsiyon özelliklerine sahiptir.

Zararlı bileşikleri bağlayarak onların vücuttan atılmalarını sağlarlar. Yemlerde bulunan antinutrisyonel bileşiklerin detoksifikasyonunda ve sindirim bozukluklarının düzelmesinde önemli rol oynar.

B.      Bağışıklık sistemi üzerine etkileri Antimikrobiyel etkileri gözlenmiştir.

Diare enfeksiyonlarını önlemek için yaygın olarak kullanılır.

C.      Yem üretimi üzerine etkileri Mikotoksinler ve ağır metaller için adsorbant olarak kullanılır.

Pelet yem üretiminde bağlayıcı olarak kullanılır. Toksik değildir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.comwww.nanotozlar.comwww.claypacks.com

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com

Atilla Demir Süren

DMRSÜREN Kimya Sanayii ve Dış Tic.Ltd.Şti

Altayçeşme Mah.İstiklal Cad.No:82/B Maltepe-İstanbul

Tel:0216 4421200 Fax:0216 4426626 GSM:0532 5466184

www.dmrsuren.com-www.sunshieldclay.com-www.yemkat.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]