BSH’den sürdürülebilir üretim için su kullanımını azaltan beyaz eşyalar

Dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerinden BSH Grup, Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki fabrikasında yıllık üretim adedini 5.8 milyona çıkardı. 2020’de yaşanan olumsuzluklara rağmen vites küçültmeyen BSH Türkiye, 2021 yılında da üretim adedini 6.5 milyona çıkarmayı planlıyor. Türkiye’deki fabrikanın grup bünyesindeki öneminin yüksek olduğunu söyleyen BSH Türkiye Operasyondan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Hakan Mandalı, Çerkezköy fabrikasında üretim, Ar-Ge ve tedarik gibi unsurların bir arada olduğunu dile getirdi. 2008’de 87 olan Ar-Ge merkezi çalışanı sayısının 2019’da 318’e yükseldiğini ifade eden Mandalı, katma değeri yüksek üretim yaptıklarını ve bunları dünyanın pek çok ülkesine ihraç ettiklerini aktardı. Çin’e de bu yıl büyük bir parti buzdolabı ihraç ettiklerini kaydeden Mandalı, dünyanın en kalabalık ülkesine ihracatı devam ettirmek istediklerini bildirdi.

Üst gelir grubundaki müşterilere hitap eden ve fiyatı 5 ila 25 bin Euro arasında olan buzdolaplarından yılda 100 bin adet ürettiklerini belirten Mandalı, bunları başta ABD olmak üzere Avrupa’ya ve gelişmiş ülkelere ihraç ettiklerini dile getirdi. Döngüsel ekonominin üç ilkesine inandıklarından bahseden Mandalı, “Tüm değer zinciri boyunca kaynakların kullanımını, emisyonları ve enerji tüketimini en aza indirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sürdürülebilirliğe büyük önem verdiklerini söyleyen Hakan Mandalı, şöyle konuştu:

“2025 yılında su tüketimini yüzde 58 düşürmeyi hedefliyoruz. 2020 yılında BSH Çerkezköy Bulaşık Ürün Grubu fabrikası boyahane su tüketiminde yüzde 37 azalma gerçekleşti. Çamaşır makinesi testi için kullanılan su miktarı 4.3 litreden 3.5 litreye düşürülerek su tüketiminde 1.4 milyon litre tasarruf sağlandı. Pişirici ürün grubu fabrikasında da boyahane su tüketimi azaltılarak yüzde 26 oranında tasarruf elde edildi.”

GRAFEN NEDİR,KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Grafen bir atom kalınlığında, 2D yapıda olan tabaka halindeki bir Karbon allotropudur. Karbon atomlarının iki boyutlu altıgen bir yapıda dizilmiş bu formu Grafene olağanüstü özellikler sağlamaktadır. Örneğin, yüksek seviyedeki elektrik iletkenliği Grafeni önemli kılan özelliklerinden biridir. Karbon atomlarının bağ yapmak için dört elektronları vardır. İki boyutlu olan Grafende üç bağ yaptıklarından, dördüncü elektron kristalde serbestçe dolaşır ve Grafene yüksek iletkenlik kazandırır. Metallerde açıkta kalan elektronlar enerji kaybına ve ısı oluşumuna sebep olurken Grafende oda sıcaklığındaki elektronlar herhangi bir çarpışma olmadan oldukça uzun mesafeleri kat edebilmektedir. Diğer bir özelliği ise çelikten 100 ile 300 kat daha sağlam olmasıdır. Esnek ve saydam olmasının yanı sıra, bilinen en ince ve hafif malzemedir.

Kullanım alanları:

 • Bataryaların ultra hızlı şarj edilmesi
 • Radyoaktif atıkların daha kolay temizlenebilmesi
 • Hızlı flash hafızalar
 • Güçlü ve daha dengeli aletler ve spor ekipmanları üretilmesi (tenis raketi gibi )
 • Grafen temelli güncellenebilen elektronik kâğıtlar
 • Küçük ve verimli biyo-sensör cihazlar
 • Bataryaların yerini alabilecek süper-kapasitörler
 • Su geçirmeyen kıyafetler
 • Daha sağlam ve hafif uçaklar ve koruma ekipmanları
 • Doku yenilenmesinde yardımcı malzeme olarak kullanmak
 • Tuzlu suyu, içilebilir suya dönüştürmek
 • Doğrudan vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar

DMRSÜREN Kimya Ltd Şti

0216 4421200-0216 4426626

0552 3307100-0552 3308100

www.kimyadeposu.com

Kimyadeposu.com

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Check Also

İsrail ordusu son 10 günde Gazze’de 8 okula saldırı düzenledi

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, İsrail ordusunun saldırısı altındaki Gazze Şeridi'nde son 10 günde 8 okulun hedef alındığını belirtti.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]