BOTAŞ’tan doğalgaz santrallerine uygulanacak tarifeye yüzde 15 zam!

BOTAŞ’ın 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere sanayi tarifesinde yüzde 15, doğalgaz santrallarına uygulayacağı tarifede ise yüzde 15 zam yaptı. Konut tarifesinde ise değişiklik yapılmadı. BOTAŞ’ın büyük sanayi kuruluşları ve elektrik santrallarına satılan doğalgaz fiyatlarında yaptığı artış, elektrik ve sanayi ürün fiyatlarında yeni zamları da getirmesi bekleniyor. Konu ile ilgili Makina Mühendisleri Odası (MMO) tarafından yapılan açıklamada, ülke ihtiyacının neredeyse tamamının ithal edilerek karşılandığı doğalgazda dünya ölçeğinde ciddi fiyat artışları yaşandığına dikkat çekildi.

Bu yıl içinde BOTAŞ, doğalgaz satış fiyatlarını konutlar ve küçük sanayi için yüzde 17,8 büyük sanayi için yüzde 45, elektrik üretim santralları için yüzde 67,5 oranında artırdı. MMO açıklamasında “Devam edecek bu artışlar başka yıkıcı sonuçlara da neden olacaktır. Maliyetlerinin arttığı gerekçesiyle sanayi kuruluşları ürettikleri ürünlerin fiyatlarına zam yapacaktır” denildi.

Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, imzasıyla yapılan açıklamada elektrik üretiminde de durumun vahim olduğu belirtildi. 2020’de üretilen elektrik içinde doğalgaz yakıtlı santralların payı yüzde 23’ken, bu yılın ilk yedi ayında bu payın yüzde 30’a yükseldiği vurgulanan açıklamada “Santralların doğalgaz alım fiyatlarındaki artışlar, üretim maliyetlerine doğrudan yansıyacaktır. Bu durum, ekim ayında elektrik fiyatlarına yapılacağı söylenen yüksek oranda zammın da gerekçesi olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada bu karanlık tablo karşısında, atılması gereken adımlar şöyle sıralandı:

• Gelirleri, yaşamlarını insanca sürdürmelerine olanak vermeyen düşük gelirli yurttaşların, işsizlerin, salgınla yoğunlaşan ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalanların, işyerlerini kapatmak zorunda kalanların, orman yangını, su baskını vb. afetlerden mağdur olanların, kent ve kır yoksularının; elektrik, doğalgaz, su, iletişim faturaları kamu tarafından karşılanmalıdır.

• Elektrik, doğalgaz, su, iletişim faturalarındaki tüm vergiler kaldırılmalı, konut aboneleri için KDV oranı yüzde 1’e indirilmelidir.

• Enerji üretimi, iletimi, dağıtımı kamusal bir hizmettir ve toplum yararı doğrultusunda kamu kuruluşları eliyle temin edilmelidir.

• Henüz yalnız yüzde üçünü değerlendirdiğimiz güneşe dayalı, dörtte birini kullandığımız karasal rüzgâra dayalı ve tamamen atıl durumdaki deniz üstü rüzgâra dayalı elektrik üretim potansiyelini, yerli mühendislik, taahhüt ve imalat imkânlarıyla hızla değerlendirerek elektrik üretiminde fosil yakıtların ve dışa bağımlılığın payı düşürülmelidir.

 

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?
Manyezitin 700- 1200 o C ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO 2  kapsayan kostik kalsine manyezit elde
edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.
Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de
kullanılır.
      Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre
endüstrisinde
      kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
      İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı
olarak.
      İlaç endüstrisi ve tıpta,
      Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi
olarak.
      Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
      Kâğıt endüstrisinde.
      Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin
nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
      Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent
ve katalizör olarak kullanılmaktadır.
DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ
0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

Spot piyasada doğal gaz fiyatları

Spot doğal gaz piyasasında dün bin metreküp gazın referans fiyatı 2 bin 177 lira 13 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]