AMSA, canlı hayvan taşıma gemisine 24 ay ceza verdi!

Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA), dün gece Marshall Adaları bayraklı canlı hayvan taşıyıcısı Barkly Pearl’ün kaptanı ve işletmecisine bugüne kadarki en ciddi yasağı verdi.

Barkly Pearl isimli canlı hayvan taşıma gemisinin ilk olarak 3 Kasım 2020’de gövdesinde büyük bir delikle Avustralya’nın kuzey sularında seyahat ettiği tespit edilmişti.

Geminin yapısal bütünlüğünün olmaması, deniz ortamına yönelik potansiyel kirlilik tehdidi ve denizcilerin güvenliğine yönelik oluşan riskle ilgili endişeler nedeniyle AMSA, gemiye Geraldton’daki en yakın güvenli limana yanaşması üzerine talimat verdi.

Geçtiğimiz iki ay boyunca AMSA müfettişleri, gemi sahipleri ve operatörleriyle birlikte uygun bir çözüm bularak gemiyi onarmak için çalıştı ve 7 Ocak’ta Barkly Pearl’in güvenli bir şekilde taşınması için ağır yük taşıma gemisi MV Falcon’a yüklenmesine karar verildi.

Avustralya sularından ayrılmadan önce Barkly Pearl’e 2012 Navigasyon Yasası uyarınca 24 ay boyunca Avustralya limanına girme veya Avustralya limanlarını kullanma yasağı verildi. Ceza nedeni, Barkly Pearl’ün operatörlerinin geminin bakımını ihmal ederek gemideki denizcilerin hayatlarını riske atması ve Avustralya denizleri için tehdit oluşturması olarak açıklandı.

Check Also

DSİ’nin hatası Akçeşmeli vatandaşın ağılına zarar verdi!

Edirne'de meydana gelen şiddetli yağış Keşan'a bağlı Akçeşme’de bir vatandaşın ağılının su basmasına yol açtı.

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]