Almanya enerji devi Uniper’ı kurtarmaya hazırlanıyor

Alman enerji devi Uniper için hazırlanan kurtarma paketinin anlaşma aşamasına yaklaştığı aktarıldı. Bloomberg’in haberine göre Alman hükümeti şirkete milyarlarca Euro enjekte edecek ve Uniper’dan pay alacak.

Konuyu yakından takip eden ancak ismi açıklanmayan kaynaklara göre Alman devleti, Uniper’ın yüzde 30’u kadar hisse blokajına sahip olabilir. Sermaye artışında nominal değerde adi hisse senedi satın almanın yanı sıra hisse senedi benzeri hibrit menkul kıymetlerin satın alınmasının tartışıldığı ifade edildi.

‘BİRKAÇ GÜN İÇİNDE ANLAŞMAYA VARILABİLİR’

Almanya şirkete 5 milyar Euro’dan daha fazla bir meblağ enjekte etmeyi düşünüyor ve toplam taahhüt muhtemelen 10 milyar Euro’dan bir miktar az olacak. Kesin miktarın hâlâ müzakere aşamasında olduğu ve gelecek birkaç gün içinde anlaşmaya varılabileceği belirtildi.

Uniper ve Almanya hükümeti arasındaki kurtarma paketine ilişkin görüşmeler haftalardır devam ediyor.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerji fiyatlarının yükselmesi Uniper’ı spot piyasada daha yüksek fiyatlardan, büyük miktarlarda doğalgaz almaya itmişti. Rus doğalgazının Avrupa’daki en büyük alıcısı konumundaki Düsseldorf merkezli şirket bu nedenle bir süredir darboğazdan geçiyor.

ALMAN KALKINMA BANKASI’NDAN YENİ KREDİ

Öte yandan Uniper’ın kamu bankası Alman Kalkınma Bankası’ndan (KfW) yeni bir kredi alma olasılığını da tartıştığı bildirildi.

Reuters’ın bugün aktardığına göre kurtarma paketinin ayrıntıları cuma günü gerçekleştirilecek bir toplantıda Almanya Başbakanı Olaf Scholz’la tartışılabilir.

Şirket ayrıca destek paketiyle ilgili görüşlerini almak için derecelendirme kuruluşlarıyla görüşüyor. Müzakereler halihazırda devam ediyor ve muhtemel kurtarmanın şartları değişebilir.

Uniper ve Alman hükümeti sözcüleri konuya ilişkin açıklama yapmadı.

ALMANYA FİYAT ARTIŞINA İZİN VERECEK Mİ?

Bununla birlikte paketin tam boyutu, Alman hükümetinin doğalgaz şirketlerinin tüketicilere uyguladıkları fiyatları artırmalarına ne ölçüde izin verdiğine bağlı olacak.

Almanya önceki haftalarda şirketlerin maliyetlerinin bir kısmını devretmesine izin veren bir yasayı kabul etti ancak söz konusu yasanın ne zaman yürürlüğe gireceğine ilişkin bir karar henüz verilmedi.

Uniper’ın en büyük hissedarı Finlandiyalı enerji şirketi Fortum Oyi’nin kurtarma paketini onaylaması gerekiyor. Ana firma hisselerin çoğunluğunu elinde tutmaya devam edecek fakat halihazırda yüzde 78 düzeyindeki hisseleri seyreltecek.

ENERJİ KRİZİNİN İLK ZAYİATI

Uniper, 8 Temmuz’da Alman hükümetinden kurtarma paketi talep ettiğinde Moskova’nın Avrupa’ya enerji arzlarında kesintiye gitmesinin kurumsal düzeydeki ilk zayiatı verilmişti.

Financial Times, 16 Temmuz’da Uniper’ın müşterilerine karşı yükümlülüklerini yerine getirmek için kış için depoladığı doğalgazı kullanmaya başladığını bildirmişti.

Uniper’ı ayakta tutma çabaları önümüzdeki günlerde belirleyici bir aşamaya ulaşacak.

Rusya’nın Avrupa’ya uzanan en büyük boru hattı Kuzey Akım-1’de 11 Temmuz’da başlayan bakım çalışmalarının perşembe sona ermesi planlanıyor.

Gaz ithalatının daha uzun süre durdurulması Uniper’ın yaşadığı zorlukları artırabilir ve Alman hükümetinin bir anlaşmaya varma aciliyetini alevlendirebilir.

ENERJİ ŞİRKETLERİNİN BORÇLARI ARTIYOR

Bloomberg bu hafta Avrupa’da enerji sektöründe faaliyet gösteren şirket ve kamu kuruluşlarının petrol ve doğalgaz fiyatlarının maliyetini karşılamak için daha fazla borçlandığını bildirmişti.

Söz konusu kuruluşların pandemiden bu yana tırmanan borçlarının bu yıl 1,7 trilyon doları aştığı belirtilmişti. Bu miktar 2020 öncesine kıyasla borçlarda yüzde 50’den fazla bir sıçrama yaşandığı anlamına geliyor.

‘DOĞALGAZ AKIŞI DEVAM EDECEK’

Reuters, konuyu yakından takip eden iki kaynağa dayandırdığı bugünkü haberinde planlı bakımın ardından doğalgaz akışının devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Rus enerji devi Gazprom’un Avrupa’ya doğalgaz tedariği konusunda mücbir sebep ilan ettiği bu hafta ortaya çıkmıştı.

Bu gelişme Moskova’nın Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle karşı karşıya olduğu yaptırımlara misilleme olarak gaz akışını başlatmayacağı ve bölgeyi resesyona sokacak bir enerji krizi riskini yaratacağı endişelerini pekiştirmişti.

FERRO ALAŞIM TOZLARI VE KULLANIM ALANLARI

Ferro Molibden Tozu: Otomobiller, ağır kamyonlar, köprüler ve üst geçitler, inşaat vinçleri, büyük miktarda gerilime dayanım gereken veya iyi bir mukavemete ihtiyaç duyulan diğer tüm yapılarda kullanılan çelik üretimi için kullanılır.

Ferro Wolfram Tozu: Ferro Tungsten esas olarak herhangi bir alaşımın erime noktasını arttırmak için kullanılır ve bu nedenle Havacılık, Döküm ve Kaynak Elektrot gibi çeşitli uygulamalar için uygundur. Elektrotlar içinde, Ferro Tungsten esas olarak Sert Dolgu Elektörleri ve hatta Sert Dolgu Borulu Elektrotların üretimi için kullanılır.

-Ferro SilisyumTozu:  Ferrosilisyum, çelik ürün kalitesini geliştirmek için sıvı metalde oksijeni gidermek amacıyla alaşım elementi olarak kullanılır. Silisyum temel olarak mukavemet ve aşınma direnci, esneklik (yay çelikleri), korozyon direnci (ısıya dayanıklı çelikler) ve düşük elektriksel iletkenlik ve mıknatıssal büzülme (elektriksel çelikler) özelliklerini arttırır. Düşük Al içerikli Standart FeSi, Yüksek Saflıktaki FeSi ve düşük karbonlu FeSi ürünleri, transformatör/motor, rulman, darbe emici, araç lastiklerinde çelik kord bezi ve paslanmaz çelik imalatında kullanılan özel kalitede çeliklerin üretiminde kullanılmaktadır.

Ferro Krom LCTozu: Düşük Karbonlu Ferro Krom, Karbon yüzdesini Karbon seviyelerini etkilemeksizin ayarlanması gereken çelik içine eklenir. Düşük Karbonlu Ferro Krom Toz, Kaynak Elektrotları ve Çubuk Elektrotları gibi seveal uygulamalarda kullanılır.

Ferro TitanyumTozu:  Ferro Titanyum, Kükürt, Karbon, Oksijen ve Azot ile son derece reaktif olduğu için Çelik Üretiminde Temizlik Maddesi olarak kullanılır. Ayrıca deoksidasyon, kükürt giderme ve denitrifikasyon için kullanılır. Ferro Titanyum, Kaynak Elektrotları ve Yangın İşleri uygulamalarında da kullanılır.

Ferro VanadiumTozu: Ferro Vanadyum, alkalilere ve ayrıca sülfürik ve hidroklorik asitlere karşı stabilite sağlar. Ferro Vanadyum, Çeliğe Karşı Korozyonun Önlenmesine de Yardımcı Olur. Aynı zamanda Çelik, Döküm ve Kaynak malzemelerinin Çekme Dayanımının arttırılmasına da yardımcı olur.

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ 0216 4421200-05523307100-05325466184www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com 

nanomikron.com

logisticusdergisi.com

Check Also

Başkan Hürriyet, Kemer Camii cemaatiyle buluştu

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tepeköy Mahallesi’ndeki Kemer Camii’nde Cuma namazı sonrası cemaat ile bir araya gelerek talepleri dinledi

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]