Allison Tam Otomatik Şanzıman Donanımlı Otobüsler, Toplu Taşıma Operatörünün Yakıt Maliyetlerini Düşürdü!

Tver bölgesindeki büyük bir ulusal toplu taşıma operatörü olan Verkhnevolzhskoe ATP, bölgede yeni bir taşıma modelini hayata geçirmek amacıyla kuruldu. Bu yeni model, tam otomatik şanzıman donanımlı, modern navigasyon ekipmanlı, temassız bilet teknolojili ve klima kontrol sistemli otobüslerin kullanımını içeriyor. 2020 Şubat ayının sonlarında taşıma operatörü, Allison Tam Otomatik Şanzıman donanımlı LIAZ-4292.60 otobüslerini satın aldı.

LIAZ-4292.60 orta segment alçak tabanlı şehir içi otobüsü, 210 bg Euro 5 YaMZ‑53403 motora ve altı vitesli Allison T2100 tam otomatik şanzımana sahip. İki kapılı ve 27 yolcu koltuklu bu otobüsler hem şehir içi hem de şehir çevresindeki yerleşim yerlerine hizmet veriyor.

Verkhnevolzhskoe ATP Baş Mühendisi Roman Khulgin, açıklamasında; “Otobüsleri bir yıldır işletiyoruz ve avantajları hakkında bazı geçerli bildirimlerde bulunabiliriz. Her şeyden önce, iyi bir yakıt ekonomisi kaydettik” diyor.

Allison T2100 altı vitesli tam otomatik şanzıman, şehir içi ve çevre bölgelerin ulaşımında kullanılan orta segment otobüsler için verimli bir çözüm oluyor. Özel bir vites değiştirme algoritması, otobüs motorunun en uygun şekilde çalışmasını sağlayarak yakıt tüketimini azaltıyor ve filonun yakıt verimliliğini artırıyor.

Taşımacılık operatörünün verileri, ilkbahar ve sonbaharda şehir çevresindeki güzergahlarda çalışan otobüslerin klima kapalıyken 100 kilometrede, ortalama 25 litreye kadar yakıt tükettiğini gösteriyor. Şehirde çalışan otobüsler, 32,5 litre yakıt alıyor. Yazın klima açıkken, şehir çevresindeki ve şehir içindeki otobüsler, sırasıyla 26,7 ve 24,8 litre yakıt tüketiyor. Kışın, ön ısıtıcının yaygın kullanımıyla, şehir çevresinde ve şehri içinde çalışan otobüslerde tüketim, sırasıyla 29,3 litre ve 38 litre oluyor.

Khulgin; “Çok iyi yakıt tüketimi rakamlarına sahibiz. Birincisi, aslında araç üreticisinin verdiği 100 kilometrede ortalama 46 litre spesifikasyonundan çok daha düşükler. İkincisi, bizim de filomuzda bulunan başka bir üreticinin benzer tam otomatik şanzımanlı otobüslerine kıyasla bile daha düşük. Bu nedenle, Allison donanımlı otobüslerin kendilerini oldukça hızlı bir şekilde amorti etmesini bekliyoruz” diye belirtti.

Filo karlılığı, yakıt verimliliğinin yanı sıra servis aralığına ve maliyetine de bağlıdır. Güvenilirlik ve uzun servis aralıklarından dolayı Allison tam otomatik şanzımanların ihtiyaç duyduğu tek servis, düzenli yağ ve filtre değişimleri oluyor. Ek olarak bu şanzımanlar, manuel şanzımanlı otobüslerde hizmet dışı kalmaların nedeni olarak debriyaj yanma ve aşınma sorununu ortadan kaldırıyor. Şanzımanlar, ayrıca filo karlılığını da artırıyor.

Khulgin; “Bir yıl çalıştıktan sonra 15 otobüs, zaten 100.000 kilometrenin üzerinde bir yol kat etti. Aslında servisleri, rutin bir yağ ve sarf malzemesi değişiminden ibaretti. Böylece otobüslerde aksama yaşanmadı, ertesi gün güzergâhlarına geri döndüler” dedi.

Büyük otobüslerde, özellikle yoğun trafikte sürüş kolaylığı önemli bir faktör. Allison tam otomatik şanzıman, bu koşularda mükemmel performans göstererek dinamik ve sorunsuz hızlanma imkanı sunmanın yanı sıra otobüse yüksek manevra kabiliyeti kazandırıyor. Üstelik, sürücünün vites değiştirmeye odaklanması gerekmiyor ve tamamen sürüşe konsantre olarak yol koşulları üzerinde daha iyi kontrol sağlanıyor.

Khulgin, şu şekilde ekliyor; “Tabii ki sürücüler, Allison tam otomatik şanzımanlı otobüsleri tercih ediyor. Özellikle daha önce sadece manuel şanzıman kullanan sürücüler. Tam otomatik şanzımanların avantajı sayesinde sürücünün vitesi sürüş moduna alıp, sürüş boyunca vites değiştirme ihtiyacını unutması, şaşırtıcı değil. Böylece sürücü çok daha az yoruluyor, bu da yolcu güvenliğine ve konforuna büyük katkı sağlıyor.”

Yolcu konforunun bir numaralı öncelik olduğu Tver bölgesi, belediye toplu taşıma hizmetlerinde kapsamlı ve büyük ölçekli bir reformun uygulandığı ilk bölgeler arasında yer alıyor. Allison tam otomatik şanzımanlar, uzun süredir yolcu konforu, güvenliği ve filo karlılığı ile şehir içi toplu taşıma segmenti için güvenli ve verimli çözümler olarak kabul ediliyor.

Khulgin, son olarak; “Bir yıllık operasyondan sonra yeni Allison donanımlı otobüslerimizden kesinlikle memnunuz. Yaz ortasında başka bir teslimatın gelmesini bekliyoruz. Allison tam otomatik şanzımanlı 28 yeni LIAZ-4292.60 otobüs filomuza katılacak” diyor.

Allison Transmission hakkında

Allison Transmission (NYSE: ALSN), Dünya’nın Çalışma Şeklini Geliştiren, ticari araçlar ve savunma sanayii araçları için tahrik çözümleri tasarlayan ve üreten lider bir üretici olmanın yanı sıra orta ve ağır hizmet tipi tam otomatik şanzımanlarda dünyanın en büyük üreticisi ve bir elektrikli tahrik sistemleri lideridir. Allison ürünleri, kamyonlar (dağıtım, atık, inşaat, yangın ve acil durum), otobüsler (okul, şehir içi ve şehirler arası otobüsler), karavanlar, arazi araçları ve ekipmanları (enerji, madencilik ve inşaat uygulamaları) ve savunma sanayii araçları (tekerlekli ve paletli) gibi çok farklı alanlardaki uygulamalarda kullanılmaktadır. 1915’te kurulan Allison’ın Genel Müdürlüğü Indianapolis, Indiana, ABD’dedir. 150’den fazla ülkede faaliyet gösteren Allison Transmission’ın, Hollanda, Çin ve Brezilya’da merkez ofisleri, Macaristan, Hindistan ve Amerika’da üretim tesisleri ile Indianapolis, Indiana, Auburn Hills, Michigan ve Londra, Birleşik Krallık’ta elektrifikasyon mühendislik merkezleri de dahil olmak üzere global mühendislik kaynakları bulunmaktadır. Ayrıca Allison, dünya çapında 1,400’den fazla distribütör ve bayi lokasyonuna sahiptir. Daha fazla bilgi için allisontransmission.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

Magnezyum Oksit (Kostik Kalsine) Nedir?
Manyezitin 700- 1200 o C ısıda kavrulmasıyla %2,7 CO 2  kapsayan kostik kalsine manyezit elde
edilir. Hayvan yeminden uranyum karbonat liç sistemlerine kadar geniş bir kullanım alanı vardır.
Oksiklorit veya sorel çimentosu yapımında, suni ipek, suni gübre, kimya endüstrisi vb. de
kullanılır.
      Tarım endüstrisinde, ince tarım seklinde hayvan yemine katılarak: iri taneliler gübre
endüstrisinde
      kok oluşturmayan ince tozlar pastörize tossuzlaştırma malzemesi olarak.
      İnşaat endüstrisinde; askı taban, izolasyon inşaat blokları ve hafif yapı elemanı
olarak.
      İlaç endüstrisi ve tıpta,
      Genel kimya endüstrisinde; magnezyum bileşiklerinin üretimini başlangıç malzemesi
olarak.
      Lastik ve plastik endüstrisinde; stabilizatör madde vulkanizör madde olarak.
      Kâğıt endüstrisinde.
      Otomotiv yağlama yağlarında; hızlı çalışan motorlar için etkin olarak asitlerin
nötrleştirilmesinde katkı maddesi olarak.
      Uranyum cevherlerinden uranyum oksit eldesindeki karbonat devrelerinde absorbent
ve katalizör olarak kullanılmaktadır.
DMRSÜREN KİMYA LTD ŞTİ
0216 4421200-0552 3307100-0532 5466184
www.kimyadeposu.com

Logisticusdergisi.com

Check Also

Citroen’den ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı!

Citroen ticari araçlarda sıfır faizli kredi avantajı eylülde de devam ediyor. Citroen, en ideal yükleme …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]