Akçakoca’dan Uzak Doğu’ya deniz salyangozu ihracatı!

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş balıkçıların ek geçim kaynağı olarak deniz salyangozu avcılığı yaptığını söyledi. Sabah denize açılan balıkçılar, akşam saatlerine kadar salyangoz avcılığı yapıyor. Belirlenen kotanın dışına çıkmadan avcılık yapan balıkçılar, akşam saatlerinde limanda alıcısı hazır bulunan salyangozları kamyonlara yüklüyor.

Balıkçıların büyük zahmetle denizin dibinden salyangozları çıkarttığını belirten Karakaş, “Akçakoca’da dalma usulü ile salyangoz avcılığı başladı. Hava şartları ve denizin bir miktar bulanık olması salyangoz avcılığını bir miktar da olsa etkilemiş durumda ama hareketlilik başladı. Şu anda salyangoz avcılığı iyi durumda diyebiliriz.” dedi.

Karakaş, 3 ay daha salyangoz avcılığının devam edeceğini belirterek; “Eylül ayına kadar bu şekilde devam edecektir diye düşünüyorum. Salyangozlar Türkiye’de öncelikle işleniyor daha sonra büyüklük ve küçüklük kategorilerine göre ayrılıyor. Özellikle Uzak Doğu ülkelerine Çin, Japonya, Kore gibi ülkelere ihraç ediliyor.” ifadelerini kullandı.

Akçakoca bölgesinde 500 ton civarında deniz salyangozu avcılığı yapılıyor ve bunların tamamını ihraç ediliyor.

Check Also

Doğal gaz ithalatı ocak ayında yüzde 7,8 arttı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın 4 …

[ajax_load_more loading_style="infinite fading-circles" container_type="div" post_type="post" images_loaded="true" placeholder="true" button_loading_label="Haber Yükleniyor..." scroll_distance="500px"]