Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/miningpr/public_html/logisticusdergisi.com/wp-content/plugins/LayerSlider/wp/widgets.php on line 4

Deprecated: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in /home/miningpr/public_html/logisticusdergisi.com/wp-content/plugins/js_composer/include/classes/core/class-vc-mapper.php on line 111
Sonunda bakanlık el attı… – Logisticus Dergisi

Sonunda bakanlık el attı…


Notice: Undefined index: tie_hide_meta in /home/miningpr/public_html/logisticusdergisi.com/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Bakanlık, 3 yıl aradan sonra 4 Kasım 2015 tarih ve 29522 sayılı Resmi Gazete’de Karayolu Yolcu Taşımacılığında Kullanılan Terminallere İlişkin Tavan Ücret Tarifeleri Hakkındaki 70 numaralı Tebliği yayımladı. Tebliğde, araçlar koltuk kapasitelerine göre sınıflandırıldı.

Açıklamada ücretler 100 km üstü (şehirlerarası ve uluslararası), 100 km altı (uluslararası ve şehirlerarası taşımalar) iliçi yolcu taşıma yapanlar, transit (terminali ara durak olarak kullananlar) ibareleri yer aldı. 20 gün içerisinde hayata geçecek Tebliğde, otogar işletmelerinin yeni ücretlerini 20 gün içerisinde hayata geçirmeleri gerektiği vurgulandı.

Bu ücretler 30 Haziran 2016’ya kadar geçerli olacak. Belirlenen tavan ücretlerinde KDV dahil olacak. Bu tebliğde yer almayan hususlarda Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin ücret tarifelerine ilişkin 57 ve 64’üncü maddeleri hükümleri uygulanır. İstanbul Otogarı çıkış ücreti 80 TL Düzenlemede illerdeki nüfus yoğunluklarına göre tavan ücretler belirlendi.

Buna göre 46 koltuk ve üzeri araçlar için 100 km üstü uluslararası ve şehirlerarası seferlere yönelik İstanbul Otogarı’nın çıkış ücreti 80 TL olması gerekiyor. Çıkış ücretleri 35-45 koltuklu otobüsler için 60 lira, 25-34 koltuklu otobüsler için 45, 16-24 koltuklu otobüsler için 30 lira, 9-15 koltuklu otobüsler için 16 lira oldu. Transit geçişler 27 lira Düzenleme içerisinde ayrıca transit geçişler de belirlendi. 100 km. üstü uluslararası ve şehirlerarası seferlere yönelik transit geçişler için ücretler 27 lira oldu.

Daha önceki tebliğde transit geçişler için belirlenen ücret 23 lira idi. Otobüsler için 50 dakikaya kadar ücretsiz 17 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan tebliğe göre otobüslerden otopark ücreti olarak 1 saate kadar 14 TL ücret alınabileceği belirtilirken, yeni tebliğde 50 dakikaya kadar otopark ücretsiz olacak. 1 saatlik süre için ise belirlenen ücret 16 lira.

Otomobiller için 25 dakikalık park süresince, yine herhangi bir ücret alınmayacak.

 

Check Also

Yeni Temsa Maraton : Türkiye’nin Otobüsü

Türkiye’yi köşe bucak gezmiş, yılların muavini Cengiz, yeni Temsa Maraton ile hayatının nasıl değiştiğini anlatıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir